Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

Posiadanie samochodu to przywileje, ale i obowiązki. Bez względu na markę czy wiek pojazdu każdy kierowca powinien zastanowić się nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Na polskim rynku teoretycznie działają dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. Jednak to tylko teoria, gdyż porównując ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych, nie trudno zauważyć, że jedyne co je łączy to nazwa. Coraz częściej spotykamy się z pakietami asistance czy NNW które to rozszerzają zakres ubezpieczenia o dodatkowe funkcje. Pierwsze ubezpieczenie samochodu bywa problematyczne, zacznijmy więc od ogólnego przedstawienia najpopularniejszych dostępnych wariantów.

Ubezpieczenie OC

Musi nim być objęty każdy zarejestrowany pojazd który porusza się po polskich drogach. Jest ono obowiązkowe, a jego brak (czy to niewykupienie polisy, czy też jej nieprzedłużenie) wiąże się z konsekwencjami prawnymi ? nawet wstrzymaniem dowodu rejestracyjnego! Ubezpieczenie to chroni Nasz portfel, na wypadek gdybyśmy wyrządzili szkodę innemu uczestnikowi ruchu. W przypadku stłuczki czy innego zdarzenia, koszty naprawy pokryte zostaną przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC troszczy się również o konsekwencje zdrowotne wypadków komunikacyjnych. Z Naszej polisy pokryte zostaną również koszty leczenia czy rehabilitacji poszkodowanych.

Ubezpieczenie AC

Nieco inaczej działa ubezpieczenie AC. W przeciwieństwie do OC, Auto Casco jest ubezpieczenie dobrowolnym. Zwiększa ono zakres wypadków w razie których nasze straty zostaną pomniejszone o kwotę wypłacaną nam przez ubezpieczyciela. Kradzież samochodu, uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę ? to tylko najczęstsze powody dające nam prawo domagania się odszkodowania.

Ubezpieczenie Asistance

To pakiet chroniący kierowcę oraz pasażerów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jakie mogą przytrafić się nam podczas podróży. Pakiet ten zwiększa zakres podstawowego ubezpieczenia o pomoc techniczną i medyczną dla pasażerów.

Ubezpieczenie NNW

Jest pakietem kierowanym do wszystkich osób znajdujących się w naszym aucie podczas zdarzenia. To ono umożliwia pokrycie kosztów szkód na jakie w wyniku wypadku narażeni zostaną nasi najbliżsi.

Wymienione wyżej pakiety to tylko najpopularniejsze z dostępnych dziś opcji. Coraz większa ilość ubezpieczycieli oferuje dodatkowe ubezpieczania bagażu, zwierząt, zdrowia. Nie trudno zauważyć, że przy takiej ilości rodzajów polis najrozsądniejsze wydaje się wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń. Za tym rozwiązaniem przemawia również cena. Wybór tej opcji pozwala nam znacznie obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu. Tylko czy to aby na pewno najlepsze wyjście?

Coraz częściej jedyna rzecz jaka łączy poszczególne pakiety to ich nazwy. Dlatego też powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać zakres oferty każdego ubezpieczyciela. Nierzadko zdarza się, że szkody zawarte w pakiecie rozszerzonym firmy X są takie same jak te z pakietu podstawowego firmy Y.

Co jeszcze wpływa na koszt ubezpieczenia?

Na przykład nasz staż, nie tyle jako kierowcy, co jako klienta danej firmy. Tu jednak zdarzają się wyjątki, gdyż coraz więcej firm traktuje ten ?szczegół? jako kartę przetargową w negocjacjach z nowymi klientami. Nowy usługodawca nierzadko bardziej docenia Nasze lata bezkolizyjnej jazdy niż nasz dotychczasowy ubezpieczyciel.

Nie ukrywajmy jednak, ze nasz wiek również ma znaczenie. Młodzi kierowcy, szczególnie ci którzy niedawno odebrali prawo jazdy, są traktowani jako potencjalnie niebezpieczni. W zależności od firmy ubezpieczeniowej, na najwyższe składki powinny nastawić się osoby które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia lub jeżdżą krócej niż rok. Czy jednak opłaca się ubezpieczać samochód ?na babcię??. Nie. Każdy miesiąc tego typu oszczędności przynosi nam szkody w postaci bonusów na jakie mogą liczyć klienci danej firmy.

Innym kryterium jest wiek pojazdu i liczba przejechanych kilometrów. Im starszy samochód, tym mniejsza jest jego wartość i liczba potencjalnych zagrożeń na jakie może narazić uczestników ruchu i jego użytkownika.
Jaki jest zatem najprostszy sposób na tanie ubezpieczenie samochodu? Dokładne czytanie ofert jakie składają nam poszczególne firmy ubezpieczeniowe.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments