Czym się różni kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka funkcjonują w potocznym języku jako pojęcia tożsame i rzadko zastanawiamy się czy faktycznie nie ma między nimi różnicy. W profesjonalnym języku finansowym słowa te mają jednak odmienne znaczenie i nie należy ich ze sobą mylić.

Cechą wspólną kredytu i pożyczki jest zaciągnięcie długu. Jako pożyczkobiorca lub kredytobiorca otrzymujemy pewną sumę pieniędzy w gotówce lub wirtualnie i jednocześnie stajemy się dłużnikami.

Podstawową różnicą między kredytem a pożyczką jest natomiast źródło owej sumy pieniędzy. Kredyt może zostać udzielony tylko i wyłącznie przez bank i przez prawo bankowe jest regulowany. Ponadto, umowa kredytowa musi być sporządzona na piśmie wraz z określeniem terminu spłaty.

Pożyczka natomiast może zostać udzielona przez dowolną instytucję lub osobę fizyczną. Możemy zatem zaciągnąć pożyczkę w różnego rodzaju para-bankach, kasach pożyczkowych, zakładach pracy, a także pożyczyć pieniądze od przyjaciół czy członka rodziny.

W przypadku pożyczki umowa nie musi być sporządzona na piśmie, a termin spłaty nie musi być ściśle określony. Ponadto, pożyczki nie są regulowane prawem bankowym, a prawem cywilnym. Jeśli więc pożyczamy niewielką sumę pieniędzy przyjacielowi nie musimy sporządzać umowy na piśmie. Wystarczy, że umówimy się ustnie, że odda nam pożyczoną ?stówkę? po wypłacie, a nasza umowa jest ważna i podlega pod kodeks cywilny. Kolejną podstawową różnicą między kredytem a pożyczką jest przyczyna zadłużenia.

W przypadku kredytu powinniśmy ściśle określić przeznaczenie pozyskanych pieniędzy np. na zakup mieszkania czy samochodu. W przypadku pożyczki, nie ma takiego obowiązku. Dlatego też jeśli brakuje nam gotówki na różnego rodzaju dobra konsumpcyjne, lepszym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki krótkoterminowej, tzw. chwilówki.

Pożyczkodawca nie będzie nas wówczas pytał na jaki cel potrzebujemy pieniędzy, choć w przypadku oficjalnych instytucji, z pewnością będzie chciał udokumentować pożyczkę umową.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments