Konto oszczędnościowe ? czy warto?

Kontem oszczędnościowym nazywamy konto bankowe, które jest oprocentowane. To jest zasadnicza różnica między taki rachunkiem, a zwykłym kontem ROR.
Ale czy warto takie konto zakładać?

Czy jest konto oszczędnościowe?

Na koncie takim lokujemy oszczędności, które w dalszej perspektywie przynoszą nam zysk, ponieważ są oprocentowane. Konto takie jest lepsze od samej lokaty oszczędnościowej, ponieważ w wypadku posiadania konta oszczędnościowego możemy w swobodny sposób wpłaca i wypłacać sumy pieniężne, bez utraty odsetek. W wypadku lokat jest to nie możliwe.

Czy to się opłaca?

Lokując pewną sumę pieniędzy na koncie oszczędnościowym pomnażamy ich wartość. Niestety jest to raczej marny zysk, choć od pewnego czasu banki proponują swoim klientom dogodne warunki oszczędzania na tego typu kontach. A warto tu zaznaczyć, ze każda forma oszczędzania pieniędzy jest wiele warta. Nie chodzi tu tylko o zabezpieczeni finansowe, ale też po prostu od odłożenie pieniędzy na niespodziewany wydatek, czy zachciankę.
Istotnym jest, że taki konto w łatwy i swobodny sposób można założyć ? czy to stacjonarnie w oddziale banku, czy przez internet. Dodatkową korzyścią będzie posiadanie takiego konta w tym samym banku, w którym mamy ROR, ponieważ wystarczy wtedy ustawić cykliczny, miesięczny przelew z ROR na konto oszczędnościowe i nie musimy wtedy w ogóle pamiętać o regularnych wpłatach ? bank robi to za nas.
Mamy tez kontrole nad tym, co tak się naprawdę dzieje na koncie oszczędnościowym. Mamy bowiem kontrole nad przepływem pieniędzy, a zatem możemy je z głową gospodarować.

A może jednak lokata?

Na rynku finansowym mamy dwie możliwości oszczędzania, albo jest to konto oszczędnościowe, albo jest to lokata.
Pierwsza opcja zapewnia większą elastyczność i swobodny dostęp do zgromadzonych na koncie środków, ale jest niżej oprocentowana. Lokata natomiast choć może przynieść większy zysk, z racji trochę większego oprocentowania, to jest swoistym ?zamrażaczem? pieniędzy, bo nie możemy ich ponownie wpłacić, ani wypłacić bez utraty odsetek przed terminem wygaśnięcia umowy z bankiem.
Zatem warto zastanowić się, która z form oszczędzania jest dla nas korzystniejsza, nim ulokujemy pieniądze w banku.

Jakie są wady konta oszczędnościowego?

Choć z punktu konsumenta konto takie nie powinno mieć wad, ma właściwości, które wpływają na jego atrakcyjność w mniejszym lub większym stopniu.
Otóż konto oszczędnościowe zapewnia nam oprocentowanie podobne do oprocentowania lokat, zatem jest ono dość niskie, a zysk w skali, nawet roku, nie będzie taki duży.
Wpłacanie i wypłacanie środków z konta oszczędnościowego może być też płatne ( nawet kilkaset złotych), zatem należy zapoznać się z tematem, nim podpiszemy umowę z bankiem.
Łatwy i swobodny dostęp do zgromadzonych środków może być dużą wadą, jako że pod wpływem chwili, czy impulsu głupio będziemy zarządzać zgromadzonymi środkami.

Każda, nawet najmniejsza forma oszczędzania jest ważna. Pieniądze gromadzi się na określony cel, na życie, na przyjemności. Ale oszczędzać należy z głową i rozsądnie, aby poniewczasie nie okazało się, że rachunek oszczędnościowy nie przyniósł nam żadnych zysków, gdyż w ogóle nie potrafimy rozporządzać własnymi pieniędzmi.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments