Leasing samochodu ? o czym musi wiedzieć przyszły leasingobiorca?
Co to jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy to dzierżawa ( najem) samochodu. Osoba, która zdecydowała się na leasing samochodowy, nie jest ?jeszcze? właścicielem samochodu ( jest jego użytkownikiem). Kto jest więc właścicielem? Firma, która udzieliła Nam leasingu samochodowego. To ?ten właściciel? odpowiedzialny jest za ubezpieczenie auta, to on dokonuje rejestracji?i to on posiada wszystkie prawa do ?Naszego? samochodu!
Komu opłaca się leasing?
Właściciele firm mogą skorzystać ?najwięcej? na leasingu samochodowym gdyż?mogą swobodnie korzystać z samochodu ?bez kosztów początkowych?, wszystkie koszty związane z eksploatacją auta, księgowa lub właściciel firmy może ?wrzucić w koszty podatkowe?.
Jaka umowa leasingowa? Czyli na jakich warunkach leasing samochodowy?
1. Opłata początkowa w wysokości 10-20% kwoty samochodu, wysokość opłaty jest ustalana indywidualnie pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą.
2. Prowizja za udzielenie leasingu ? po wniesieniu opłaty możemy odebrać samochód!
3. Rata leasingowa ? rata może być równa, malejąca lub sezonowa.
4. Opłata końcowa ? opłata za wykupienie auta, opłatę wnosimy po spłacie wszystkich rat leasingowych.
5. Depozyt leasingowy ? nie jest obowiązkowy, wpłacamy go tylko wtedy, gdy leasingodawca postawi taki warunek ( depozyt ?zabezpiecza interesy? firmy udzielającej leasingu).
Czym różni się leasing finansowy od leasingu finansowego?
Najbardziej istotna różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym dotyczy amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego stroną amortyzującą jest leasingobiorca, leasingu operacyjnego za amortyzacje odpowiedzialna jest strona udzielająca leasingu.
Leasing operacyjny od leasingu finansowego różni się między innymi okresem trwania leasingu, minimalny okres leasingu finansowego wynosi 12 miesięcy, a maksymalny 60 ( 5 lat). Zaś leasing operacyjny musi trwać więcej niż 40% czasu amortyzacji samochodu i także nie dłużej niż 60 miesięcy. Leasing operacyjny pozwala leasingobiorcy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe ( netto) oraz opłatę początkową, wybierając leasing finansowy do kosztów uzyskania przychodu możemy dopisać koszty amortyzacji oraz odsetki od raty leasingowej. Podatek VAT, leasing operacyjny ? VAT doliczamy do każdej raty, leasing finansowy ? podatek VAT płacimy ?z góry? w całości, razem z pierwszą ratę i zaraz po odbiorze samochodu. Wykup! W przypadku leasingu finansowego samochód staje się własnością firmy po spłacie ostatniej raty, leasing operacyjny ? cena wykupu zależna jest od dwóch czynników. Po pierwsze zależna jest od stawki amortyzacji, pod drugie od czasu trwania leasingu.
Aż 85% przedsiębiorców decyduje się leasing operacyjny samochodu ( gdyż wiąże się on z mniejszymi kosztami początkującymi)!
Co z kredytem samochodowym?
Powyżej przedstawiliśmy różnicę pomiędzy dwoma rodzajami dostępnych leasing, poniżej na podstawie tych samych wytycznych, przedstawimy kredyt samochodowy.
Dzięki tym informacjom łatwiej będzie Państwu podjąć decyzję, leasing czy kredyt samochodowy dla firmy?
Okres trwania kredytu samochodowego możemy nazwać ?dowolnym?, gdyż jest on indywidualnie ustalany pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą ( w tym przypadku bankiem, kredyt samochodowy możemy spłacać nawet przez 120 miesięcy!). VAT? Podatek VAT jest opłacany i rozliczany przez klienta ( kredytobiorcę), może on zostać skredytowany przez bank ( kredytodawcę).
Samochód jest własnością?kredytobiorcy i kredytodawcy ( dopiero po spłacie całego kredytu, jedynym właścicielem staje się przedsiębiorca). Auto nie wymaga wykupu do zakończeniu okresu kredytowania!
Wkład własny! W przypadku leasingu samochodowego jest on niższy, firmy leasingowe to także ?uproszczona procedura? ( bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową klienta, zaświadczenia z ZUS-u i US, bilans przedsiębiorstwa?). Niższa rata kredytu samochodowego ( Wysokość raty kredytu samochodowego uzależniona jest od wybranego okresu kredytowania).
Podejmując decyzje: leasing czy kredyt samochodowy? Powinniśmy być świadomi wszystkich wad i zalet, obu rozwiązań. Mamy nadzieję, że dzięki Naszym informacjom uda się Państwu podjąć najlepszą decyzje dla przyszłości Waszej firmy.
Jaka to rata, rata sezonowa? Proszę o więcej szczegółów:) Jedyne co mi się nie podoba to, to że muszę ?dzielić samochód z bankiem?:/