Utrzymywanie płynności finansowej osoby fizycznej

Postępujący kryzys sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na kredytowanie swoich bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Zachęcają do tego nie tylko niskie ceny produktów konsumpcyjnych, ale także niskie oprocentowanie kredytów. Co zrobić, by nie zadłużyć się za bardzo, ale jednocześnie utrzymać płynność finansową?

Zacznijmy może od tego, czym jest w ogóle płynność finansowa. Jest to sytuacja, w której dana osoba jest w stanie dokonywać niezbędnych zakupów, a także spłacać swoje zobowiązania w terminie. Często zdarza się, że w jednym tygodniu mamy mniej gotówki, ale już za kilka dni spodziewamy się przelewu, np. wynagrodzenia za pracę czy dodatkowe zlecenie. Jeżeli na chwilę przed tym przelewem nie jesteśmy w stanie spłacić swoich zobowiązań, czy też zakupić niezbędnych artykułów żywnościowych oznacza to, że ? paradoksalnie ? pomimo dużej wypłaty nie mamy płynności finansowej.

Doskonałym sposobem na poprawienie płynności finansowej są kredyty. Z punktu widzenia osoby fizycznej, pragnącej podreperować swój domowy budżet, można wyróżnić dwa najważniejsze: pożyczki krótkoterminowe i pożyczki odnawialne.

Pożyczka krótkoterminowa to względnie niewielka suma, która dość łatwo otrzymać. Jej minusem jest jednak to, że musimy poświęcić sporo czasu i energii na proces przyznania pożyczki ? stawić się w instytucji finansowej, przynieść niezbędne dokumenty itp. Pomocne w tej sytuacji są wyspecjalizowane firmy oferujące usługi finansowe takie jak pożyczka bez bik, gdzie w ciągu dosłownie nawet kilkunastu minut otrzymujemy pieniądze do ręki.

Kredyt odnawialny to z kolei rozwiązanie wygodniejsze, ale też bardziej niebezpieczne: wystarczy raz uruchomić procedurę kredytowania, by otrzymać dodatkowe środki ? nawet kilkanaście tysięcy złotych ? do naszej dyspozycji. Zazwyczaj odsetki spłacamy jedynie od kwoty kredytu, którą wykorzystaliśmy. Niebezpieczeństwo tego rozwiązania polega na tym, że dodatkowa, duża ilość pieniędzy może kusić. Nierzadko zdarza się, że osoba wydaje cały kredyt odnawialny już w pierwszym miesiącu na zakupy impulsywne, a następnie z mozołem go spłaca.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, należy pamiętać, że najważniejsze jest planowanie swojego budżetu i systematyczne spłacanie powstałych zobowiązań.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments